Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas Dabaszinātņu bibliotēkā (Jelgavas ielā 1) skatāma izstāde “Apaļais atlants”

Izstādes stāsts ir par globusiem, kas pieder LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes akadēmiskajam personālam, kā arī dabas mīļiem. Izstāde ir unikāla ar to, ka ikviens interesents no fakultātes bija aicināts iesaistīties izstādes tapšanā ar savu globusu no privātās kolekcijas, tādējādi ar LU mācībspēku un dabas mīļotāju iesaisti izstādē ir nodrošināts daudzveidīgs globusu klāsts.

Izstādē “Apaļais atlants” satiekas visdažādākie globusi — gan no tālām zemēm atceļojuši suvenīri, gan globusi, kas aktīvi izmantoti ikdienas darba un mācību procesā. Eksponātiem ir pievienoti stāsti ar notikumiem, kas tā īpašniekam spilgti palicis atmiņā. Piemēram, izrādās, ka Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docentes Guntas Kalvānes globuss var pretendēt uz titulu “zelta globuss”, jo tas kā rekvizīts ticis izmantots vairākos reklāmas rullīšos.

Globusi var būt saistoši ne vien ģeogrāfiem, bet arī citiem dabaszinātniekiem, piemēram, ķīmiķiem — Ķīmijas fakultātes rīcībā ir stikla globuss, ko fakultātes 70 gadu jubilejā tai uzdāvinājusi Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte.

Kopumā izstādē skatāmi vairāk kā 20 globusi.

Papildus globusiem eksponēti arī ģeogrāfisko mērinstrumentu komplekti no LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta. Starp šiem instrumentiem ir planimetrs — ierīce analītiskai laukumu platību aprēķināšanai; mērcirkuļi, nullcirkulis, pagarinātāji u.c. — ietilpst instrumentu profesionālajā komplektā rasetne. Šis komplekts ir īpašs ar to, ka izgatavots 20. gs. 60. gadu vidū Maskavas ražotnē "Готовальня".

Izstādē ir iespējams izzināt arī vēsturiskus faktus un attēlus par globusiem — piemēram, noskaidrot, ka pirmie zemeslodes globusi tika izgatavoti Senajā Ķīnā ap 260. gadu p.m.ē., bet pirmais globuss, uz kura attēlota Amerika kā pasaules daļa, tika izdots 1507. gadā un tā autors bija vācu kartogrāfs Martins Valdzēmillers; ka 19. gadsimta sākumā mazie kabatas globusi bija kā neatņemams stila aksesuārs un statusa apliecinājums smalkiem kungiem.

Sniegts arī ieskats par pasaulē lielāko rotējošo globusu, kurš atrodas ASV, Meinas štatā, Jermūtā, kā arī Latvijā lielāko vidē integrēto zemeslodes modeli — no vara izgatavoto globusu Jūrmalā, Majoru apkaimē.

Izstāde veidota sadarbībā ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti.

Izstāde Dabaszinātņu bibliotēkā eksponēta līdz 31. maijam.

Dalīties