LU bibliotēka vērš uzmanību, ka vairākās LU abonētajās datubāzēs tagad pieejami mākslīgā intelekta papildrīki, kas var būt noderīgi informācijas meklēšanai un pārskatīšanai. MI papildrīki pieejami datubāzēs ProQuest eBook Academic Complete, ProQuest Dissertations & Theses Global, EBSCO Central & Eastern European Academic Source (CEEAS), Oxford Journals Online, Oxford English Dictionaries, Scopus un Statista.

Datubāzē ProQuest eBook Academic Complete pieejams MI rīks Research Assistant, kas kalpo kā palīgs izpētes veikšanai, ģenerējot galvenās nodaļas tēzes un apkopojot apspriestos konceptus. Ar rīka palīdzību iespējams ātrāk izlemt par grāmatas atbilstību aktuālajai tēmai un izprast svarīgākos nodaļas jēdzienus. Research Assistant ir atrodams datubāzē LU pieejamo grāmatu tiešsaistes lasīšanā EPUB formātā labajā pusē, bet PDF formātā kreisajā pusē. Ja rīks tomēr neuzrādās, tad visticamāk izdevējs ir atteicies no tā pievienošanas. MI ģenerētajiem rezultātiem ir iespējams sniegt vērtējumu.

Īsa video pamācība (2 min.)

Tiešsaistes seminārs par Research Assistant lietošanu (30 min.)

Arī datubāzē ProQuest Dissertations & Theses Global pieejams MI rīks Research Assistant, kas ģenerē galvenās darba tēzes, kā arī piedāvā saistītu izpētes tēmu meklēšanu un svarīgāko jēdzienu aprakstus. Šīs iespējas palīdz atrast tālākos savas izpētes virzienus un labāk izprast darbos lietotos jēdzienus. Research Assistant atrodams datubāzē LU pieejamo disertāciju lasīšanas skatā, labajā pusē. MI ģenerētajiem rezultātiem ir iespējams sniegt vērtējumu. 

EBSCO AI Insights ir mākslīgā intelekta rīks, kas pieejams LU abonētajā datubāzē EBSCO Central & Eastern European Academic Source (CEEAS). Tas atrodams meklējumu rezultātos un ģenerē rakstu kopsavilkumus ar 2-5 galvenajām tēzēm. Ja pie raksta neparādās “Generate AI insights” poga, tad izdevējs nav piekritis rīka izmantošanai, saturs ir par īsu, raksts ir no grāmatas (e-grāmatu kolekcijām rīks nav pieejams) vai arī raksts nav no CEEAS datubāzes. Kopsavilkumi tiek ģenerēti saskarnes valodā, neatkarīgi no raksta valodas, un tos ir iespējams novērtēt. 

LU abonētajās EBSCO datubāzēs tagad iespējams izmantot arī dabiskās valodas meklēšanu (Natural Language Search). Šo opciju var iespējot pie meklējumu lodziņa.

22. maijā plkst. 13.00 notiks tīmekļseminārs par jaunumiem EBSCO platformās, tajā skaitā AI Insights un dabiskās valodas meklēšanu. Reģistrēšanās tīmekļsemināram šeit.

Īss video par EBSCO AI Insights (1 min.)

Datubāzēs Oxford Journals Online un Oxford English Dictionary pieejams MI meklēšanas rīks AI Discovery Assistant, kas paredzēts meklēšanas atvieglošanai. Ievadot vaicājumu, AI Discovery Assistant datubāzes Oxford Journals Online gadījumā atradīs 10 rezultātus ar īsiem kopsavilkumiem no visas Oxford Academic platformas ar norādi, vai saturs ir pieejams. Oxford English Dictionary gadījumā tiks ģenerēts paplašināts meklējums vai atrastas definīcijas. AI Discovery Assistant atrodams platformas augšējā labajā stūrī.

Lasīt plašāk par Oxford Academic’s AI Discovery Assistant

Video par AI Discovery Assistant Oxford English Dictionary datubāzē un citām OED iespējām 

Scopus AI tiek abonēts LU no 2025. gada 1. maija, un ir atrodams kā papildinājums datubāzē Scopus. Tas ir intuitīvs ģeneratīvā mākslīgā intelekta rīks, kas izgūst informāciju tieši no datubāzes Scopus un kalpo kā palīgs pētniecībā efektīvākai pētījumu veikšanai, ātri sakopojot uzticamu informāciju un izceļot svarīgākos atslēgvārdus, darbus, pētniekus un saistītos jautājumus par interesējošo tēmu. 

Tīmekļsemināru ieraksti un citi materiāli par Scopus AI atrodami šeit.

Statista Research AI ir mākslīgā intelekta papildinājums LU Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes lietotājiem nodrošinātajā datubāzē Statista, kas izgūst informāciju tieši no datubāzes, lai dažās sekundēs ģenerētu atbildi uz Jūsu uzdoto jautājumu, norādot arī avotus un ieteikumus tālākai izpētei.

Lasīt plašāk par Statista Research AI

Aicinām izteikt atsauksmes par e-resursiem, rakstot uz e-pastu info-bibl@lu.lv, kā arī sekot līdzi citiem jaunumiem LU bibliotēkas mājaslapā un sociālajos tīklos (Facebook, Instagram, X).

Konsultācijas e-resursu izmantošanā var saņemt, sazinoties ar LU bibliotēkas konsultantu.

Dalīties