LU rektors Mārcis Auziņš

Profesors Mārcis Auziņš - ievērojams latviešu fiziķis, kura devums zinātnē tiek augsti vērtēts ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, 2007. - 2015. -  Latvijas Universitātes rektors.

Savās lekcijās viņš spēj aizraut gan studentus fiziķus, gan zinātnē neiesvaidītu auditoriju. Uzskata, ka nodarboties ar fiziku ir tikpat romantiski, kā radīt mākslu. “Kad pie manis atnāk kāda jauna ideja, izjūtu radīšanas, jaunatklāsmes prieku, līdzīgu tam,  kādu pazīst rakstnieki, gleznotāji, mūziķi” - saka M. Auziņš.

M. Auziņu iedvesmo Mocarta  ”Rekviēms” un labas grāmatas, viņa lepnums - studenti. Profesors ļoti cer, ka viņa lekcijas uzrunā jauniešus studēt un izprast fiziku, fundamentālāko no zinātnēm. Viņā uzskata, ka būt par mācībspēku ir privilēģija, kas ļauj izjust gandarījumu un lepnumu par saviem studentiem, kas dzīvē daudz sasnieguši.

Fiziķis ar liriķa dvēseli. Romantiķis un ideālists. Par to liecina M. Auziņa esejas žurnālam “Klubs”: “Meditācija tējas dzeršanas laikā par skaitļi septiņi”, “Kafijas pauze”, “Lēnuma slavinājums”, “Tie fantastiskie krabji”, “Rīdzinieka pavasaris”, “Tauriņa efekts”, “Zudušos laikus nemeklējot”, “Students un cosi fan tutte”, “Kauciens pēc Karla Solomona”, “Tad uz veco vietu …” un citi. Esejas apbur ar savu nesteidzīgo vēstījumu pat pie tējas vai kafijas tases, tās ir piepildītas ar dziļu filozofisku jēgu, ir pilnas dzīvības spēka.  Tās ir pārdomas par dzīves jēgu, par grāmatām, par dabu, par dzimto Latviju, par to, kas iedvesmo cilvēku dzīvot un radīt. “Darba sparam un dzīves garšai man ir vajadzīga saules gaisma. Kad tā spīd, pavisam cits skats uz dzīvi. Domāju, kā īstam latvietim vajag arī jūru. Mūsu senči te ir dzīvojuši tik sen, ka jūra jau ir mūsu gēnos. Tikai retajam latvietim ir māja ar skatu uz jūru, bet diez vai ir daudz tādu, kuri teiktu, ka šāds skats viņus neiedvesmo” - raksta M. Auziņš esejā “Rīdzinieka pavasaris”. Pats autors atzīst, ka šīs esejas viņam ir ļoti dārgas, un, iespējams, ka kaut kad nākotnē tiks izdota grāmata, kurā tās dabiski iekļausies.

Studentu mīļākais pasniedzējs. Jā, zināms cilvēks, spēcīga personība, un tomēr, gribētos  zināt vairāk,  - kāds viņš ir.

Gaidām Jūsu atsauksmes, labojumus vai papildinājumus!