LU rektors Ivars Lācis

Ivars Lācis - Latvijas Universitātes (LU) profesors, fiziķis - optiķis, habilitētais fizikas doktors, LU rektors no 2000. līdz 2007. gadam. Ivars Lācis ir Latvijā pazīstams zinātnieks, kurš pārstāv Latvijas un Eiropas mērogā ļoti jaunu un progresīvu multidisciplināru redzes zinātnes jomu. Viņš attīstījis Latvijas Universitātē optometrijas studiju programmas, kas ir unikālas ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Meklējot jaunas studiju formas studentu apmācībā un izaicinājumus zinātnes jomā, I. Lācis spējis ieinteresēt gan studentus, gan jaunākos kolēģus darboties radoši.

Pētnieks, pasniedzējs, vadītājs - ir tikai dažas no fizikas doktora I. Lāča lomām profesionālajā darbībā. Vairāk nekā 40 gadus profesors saistīts ar LU, astoņus no tiem - rektora amatā. Viņš nogājis ceļu no augstskolas fakultātes vecākā laboranta līdz profesoram: LU Fizikas un matemātikas fakultātes mācību laboratorijas vadītājs, asistents, vecākais pasniedzējs, docents, profesors. Cietvielu fizikas institūta (CFI) vadošais pētnieks, Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas vadītājs, zinātņu prorektors, rektors. Saņēmis “skanīgus darba novērtējumus” – fizikas habilitētais doktors, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, Francijas Goda leģiona virsnieks… Profesoram piešķirti vairāki apbalvojumi, tostarp Beļģijas karaļa ordenis (2006), Itālijas Republikas Goda ordenis (2004), Portugāles Republikas Prinča Enrikes ordenis (2003), Francijas Goda leģiona ordeņa virsnieks (2001), Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības raksti (1999, 2007, 2014).

Atzinības rakstus I. Lācim pasniedza par profesionālu ieguldījumu redzes zinātnes jomas attīstībā Latvijā, sekmīgu zinātnisko un pedagoģisko darbu un filantropijas tradīciju veidošanu un kopšanu Latvijas Universitātē. Tāpat Ivars Lācis ir LU Ģerboņa Zelta zīmes saņēmējs (2007). LU apbalvojumu viņš saņēma par nesavtīgu darbu Latvijas Universitātes labā un Latvijas augstākās izglītības un zinātnes stiprināšanā.

Profesors Ivars Lācis - aizrautīgs sarunu biedrs, pacietīgs un mazliet sentimentāls, cilvēks, kurš nezaudē smaidu un humora izjūtu un pats uzskata sevi par optimistu.  I. Lāča dzīves moto ir: “Ne tas, kas Tu esi, bet tas, kāds Tu esi, ne tas, ko Tu dari, bet tas, kā Tu dari, - noteic Tavu vērtību!” Par savu dzīves moto I. Lācis stāsta, “ka tēvs bērnībā Ziemassvētkos vienmēr dāvināja viņam grāmatas, un šajās grāmatas rakstīja novēlējumus. Daudzi no šiem novēlējumiem būtībā ir moto.”

Gaidām Jūsu atsauksmes, labojumus vai papildinājumus!