Latvijas Universitātes bibliotēkas Krājuma izmantošanas un attīstības departamenta vadītāja Ilona Kauce un Informācijas speciāliste Margarita Karule 12. - 16. maijā piedalījās ERASMUS+ ietvaros organizētā mācību nedēļā “Intensīvā jaukto studiju programma par bibliotēku un pētniecības aktivitātēm” (Blended Intensive Program (BIP) in Library and Research Activities) Porto Universitātē. Mācību mērķis bija iegūt plašāku skatījumu, iepazīt citu institūciju pieredzi, stiprināt savas kompetences, diskutējot par bibliotēku attīstību, digitālo pakalpojumu un pētniecības atbalsta aspektiem.

1982. gadā Džeimss Tompsons (James Thompson) savā grāmatā "Bibliotēku gals" (The end of Libraries), paredzēja, lai bibliotēkas varētu turpināt pastāvēt nākotnē, tām ir jāmainās – aktīvi jāintegrē savā piedāvājumā digitālie pakalpojumi un "elektroniskās enciklopēdijas" [internets], izstrādājot kvalitatīvus attālinātos pakalpojumus un virzoties uz augsti kvalificētu informācijas konsultantu jeb informācijpratības treneru (literacy trainers) sagatavošanu bibliotēkās. 

Šī nākotne vairs nav tāla vīzija – tā jau sen kļuvusi par realitāti. Mūsdienās bibliotēkas aktīvi strādā šajos virzienos. To apliecināja arī intensīvās mācības Porto Universitātē, kur nedēļas garumā bija iespēja noklausīties saturiski daudzpusīgas prezentācijas, kurās aplūkoti bibliotēkām nozīmīgi attīstības virzieni, galvenokārt, digitālo pakalpojumu un pētniecības atbalsta kontekstā. Ietvertās tēmas: inovācijas un aktuālas tendences bibliotēkās, digitālā transformācija, atvērtā zinātne un pētniecības dati, bibliotēku informācijas sistēmas, informācijpratība, lietotājorientēti pakalpojumi un iekļaujoša bibliotēkas vide, kā arī sniegtas vīzijas par bibliotēku nākotni. 

Mācības sniedza iespēju uzzināt vairāk par izaicinājumiem un inovatīviem risinājumiem citu valstu bibliotēkās, piemēram, par Aliveiro universitātes (Portugāle) bibliotēkā izveidoto sarunbotu SALInA, kas darbojas, balstoties uz mākslīgā intelekta risinājumiem. Šobrīd SALInA ir lietotāja pirmais kontakts ar bibliotēku un efektīvs veids, kā atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par bibliotēku un tās pakalpojumiem. Vairākās no pārstāvētajām bibliotēkām mākslīgā intelekta pratība  tiek aktīvi iekļauta informācijpratības mācību programmās līdzās citām tēmām. Daudz tika runāts par lietotājorientētu pakalpojumu attīstību, veicot lietotāju grupu aktuālo vajadzību izpēti un noskaidrojot piemērotākās pakalpojumu formas. Uzsvērta tika arī dažādu universitātes struktūrvienību sadarbības nozīme, lai kopīgi izstrādātu aktuālu piedāvājumu pētniekiem un doktorantiem. 

Neformālā vidē bija laiks arī diskusijām ar dalībniekiem, rīkotājiem un referentiem, iepazīstot dažādas kultūras, pieredzi un praksi, vienlaikus veidojot jaunus kontaktus un sadarbības iespējas. Pasākumā pulcējās dalībnieki no vairākām valstīm: Čehijas, Spānijas, Slovēnijas, Lietuvas, Itālijas, Bulgārijas, Īrijas, Francijas, Zviedrijas, Latvijas, Vācijas, Kipras.  

Mācību laikā bija iespēja doties ekskursijā uz Porto Universitātes bibliotēku un apskatīt vecāko krājuma daļu, kas atrodas rektorāta vēsturiskajā ēkā. Ārpus mācību programmā plānotajām aktivitātēm, Kristāla Pils Dārzos (Jardins do Palácio de Cristal) tika apmeklēta arī Almeida Gareta publiskā bibliotēka (Biblioteca Municipal Almeida Garrett). Protams, šī bija iespēja, iepazīt burvīgo Porto pilsētu, ar tās senajām flīžu rotātajām baznīcām un majestātiskajiem tiltiem, kas slejas pāri Douro upei.  

Nedēļas noslēgumā radās gan jaunas idejas, gan niansētāks skatījums uz bibliotēkas iespējām attīstīt digitālos pakalpojumus un lietotāju atbalstu.

Pasākuma organizatori – Porto Universitāte (University of Porto) sadarbībā ar Granādas Universitāti (University of Granada) un Čehijas Tehnisko universitāti (Czech Technical University).  

Dalīties