Etiķetes paraksta teksts

(foto)

Rīgā, galdnieka Gotlība Hankes (Hancke) namā Grēcinieku ielā 1778. gada aprīlī – jūnijā, no 9.00 līdz 22.00 varēja aplūkot unikālu mūzikas automātu, ko bija atvedis kāds anonīms mehāniķis.

Mūzikas automāts Cimbaliste

Izcils, vēl neredzēts mehānisks mākslas darbs.

…tā ir labi apģērbta sieviete, kas sēž uz glīta pjedestāla, viņai priekšā ir skaisti izveidots, mazs flīģelis, uz kura viņa ar diviem āmuriņiem spēlē desmit izmeklētus, pēc jaunākās gaumes sacerētus darbus, proti, trīs menuetus, četras ārijas, divas polonēzes un vienu maršu. Ar vislielāko veiklību tā spēlē visgreznākos trillerus. Katra gabala sākumā viņa paloka galvu pret tiem, kas viņu pagodinājuši ar savu klātbūtni. Mehānikas un mūzikas cienītāji, tāpat mākslas  mīļotāji ar apbrīnu, pat dievināšanu vēros roku brīvās kustības, acu dabisko skatienu, galvas izsmalcināto pavērsienus. Šķiet, ka te nepietrūkst nekas, izņemot valodu.

Persona samaksā par vietu 3 markas, par vietu tuvāk 1 vērdiņu; ievērojamas personas maksā pēc izvēles. Neviens vietējais netiks ielaists bez maksas.

 

… Es ist ein wohlgekleidetes Frauenzimmer, das auf einem erhabenen Piedestal sitzt und einen künstlich verfertigten kleinen Flügel vor sich hat, auf welchem es mit 2 Hämmerchen, zehn der auserlesensten, nach der neuester Art componirten Stücke spielet, nemlich drey Menuets, vier Arien, zwey Polonoisen und einen Marsch. Es schlägt mir der größten Geschwindigkeit die zierlichsten Trillerchen, und macht bey dem Anfange eines jeden Stückes eine Beugung mit dem Haupte  gegen alle diejenigen, die es mit ihrer schätzbarer Gegenwart beehren. Kenner der Mechanik und Musik überhaupt Liebhabere der Kunst, werden in der ungezwungenen Bewegung der Hände, in dem natürlichen Blick der Augen und in dem künstlichen Herumdrehen des Kopfs vielen Grund zur Bewunderung und Ergötzung finden. Es scheinet weiter nichts als die Sprache zu fehlen.

Die Person zahlt für den geringeren Platz 3 Mk. und für den näheren 1 Orth; Personen vom Stande aber,

zahlen nach Belieben. Keine Domestiquen werden ohne Bezahlung eingelassen.

Rigische Anzeigen. 1778. XVII. Stück, den 23. April. S.1-2.

 

Francijas karaliene Marija Antuanete 1785. gadā apbrīnoja līdzīgu mūzikas automātu. Vācu mehāniķis – izgudrotājs, karaliskais pulksteņmeistars Pēteris Kinzings (Kinzing, 1745 – 1816) un izcilais mākslas mēbeļu galdnieks Dāvids Rentgens (Roentgen, 1843 – 1807) vairāku gadu darbā bija radījuši Cimbalisti (La Joueuse de tympanon) – jaunu, krinolīnā tērptu dāmu ar karalienes vaibstiem, kas sēdēja pie cimbales (tympanon, Hackbrett, hammered dulcimer)  un ar āmuriņiem rokās spēlēja menuetus un ārijas. Cimbalistes repertuārā bija 8 skaņdarbi, lielākoties K.V.Gluka ārijas. Marija Anuanete Cimbalisti uzdāvināja Francijas Zinātņu akadēmijai. Tagad mūzikas automāts atrodas Mākslu un amatu muzejā Parīzē.

Cimbaliste joprojām rada vispārēju apbrīnu. Kinzinga mūzikas automātu uzskata par tā laika tehnikas augstāko sasniegumu. Šedevra izgatavošanā piedalījās aptuveni 100 amatnieki no 26 darbnīcām.

Sludinājums Rīgas laikrakstā liecina, ka pāris gadus agrāk Rīgā demonstrētā Cimbaliste bija ļoti radniecīga Kinziga slavenajam automātam. Vai tā varētu būt agrāka versija? Vai Kinzigs un Rentgens arī caurbraucot bijuši Rīgā?