Profesora J. Auškāpa biogrāfija
![]() |
Profesors Jūlijs Auškāps – LU Ķīmijas fakultātes mācībspēks, ap 1930. gadu (foto no Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājuma) |
![]() |
J. Auškāpa vecāki Jānis Auškāps un Anna Strante Auškāpa (foto no Cēsu vēstures un mākslas muzeja krājumiem) |
![]() |
Profesors Jūlijs Auškāps ar dzīvesbiedri Veru 30. gados (foto no Latvijas Ķīmijas vēstures muzeja krājuma) |
Profesoru J. Auškāpu apsūdzēja par piedalīšanos „Igauņu un latviešu glābšanas komitejā”. Par tās organizēšanu tika apsūdzēti 38 cilvēki – latviešu un igauņu inteliģences pārstāvji. Glābšanas komitejas mērķis esot bijis sarīkot nometnē bruņotu sacelšanos, atbruņot sardzi, atbrīvot ieslodzītos, sagrābt ieroču un pārtikas noliktavas. Apsūdzībā pret J. Auškāpu tika norādīts, ka viņš esot viens no galvenajiem kontrrevolucionārās sacelšanās organizācijas un bruņota dumpja organizētājiem un vadītājiem, sistemātiski veicis ieslodzīto vidū kontrrevolucionāru fašistisku aģitāciju apmelojumu un sakāvnieciskuma garā, cildinot fašistisko iekārtu un armiju. J. Auškāps savās liecībās kategoriski noliedz bruņotas sacelšanās plānošanu, arī viņa nostāja pret īpašas komitejas dibināšanu esot bijusi noraidoša. Viņam neesot zināms, ka tāda arī būtu izveidota, kā arī nekas nav zināms par pretpadomju darbību.
Tomēr J. Auškāps tika atzīts par vainīgu un 1942. gada 15. jūlijā Sverdlovskas NKVD pārvalde īpašā apspriedē nolēma piespriest J. Auskāpam nāvessodu par līdzdalību pretpadomju sacelšanās organizēšanā un dzimtenes nodevībā. 1942. gada 3. augustā spriedums tika izpildīts.
Ilgus gadus padomju laikā profesora J. Auškāpa vārds tika noklusēts, viņa zinātniskos sasniegumiem un nopelnus ķīmijas zinātnes attīstībā tika aizliegts pieminēt. Pirmais J. Auškāpa piemiņas pasākums notika tikai Tautas atmodas laikā, 1989. gada 21. novembrī, Rīgā Politehniskā institūta Ķīmijas fakultātē, kur piedalījās arī J. Auškāpa meita Nadežda Jansone un mazdēls tēlnieks Andrejs Jansons. Piemiņas pasākumā ar referātu uzstājās akadēmiķis J. Stradiņš, profesoru J. Auškāpu kā profesoru un rektoru atcerējās viņa studenti.
1974. gadā pie Latviešu Nacionālā fonda Stokholmā tika nodibināts profesora J. Auškāpa piemiņas fonds, kas bija paredzēts nacionālās kultūras un izglītības sekmēšanai. Ar fonda atbalstu tika izdots arī J. Auškāpa grāmatas „Zinātnei un Tēvijai” 3. izdevums 1993. gadā Latvijā.
J. Auškāpa ģimene
J. Auškāps atpūtas brīžos
J. Auškāpa lauku mājas "Vāļi"