Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Open Access nedēļa Latvijas Universitātē
Pēdējās izmaiņas veiktas:
04.08.2014

Ik gadu oktobrī daudzviet pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā Open Access nedēļa, un jau piekto reizi to Latvijas Universitātē (LU) organizē arī LU Bibliotēka. Starptautiskā Open Access nedēļa šogad norisināsies laikā no 21. līdz 27. oktobrim, un tās ietvaros ikviens ir aicināts apmeklēt LU "Zinātnes kafejnīcas" diskusiju "Autortiesības brīvpieejā: slogs vai iespēja?", kā arī iepazīties ar videomateriālu, kas veltīts Open Access piecu gadu jubilejai Latvijā.

Open Access ir kustība jeb iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt un atbalstīt bezmaksas brīvpieeju elektroniskajiem resursiem izglītības un akadēmiskajā  vidē, veicinot zināšanu izplatību un zinātnisko atklājumu ietekmi, efektivitāti un ieguldīto investīciju atdevi.

24. oktobrī, plkst. 18.00 pasākumu ciklā "Zinātnes kafejnīca" (Raiņa bulvārī 19, LU kafejnīcā) norisināsies Jura Šteinberga vadītā diskusija "Autortiesības brīvpieejā: slogs vai iespēja?". Diskusijas dalībnieki aplūkos autortiesību jautājumus brīvpieejas elektronisko resursu kontekstā. Biznesa augstskolas "Turība" Juridiskās fakultātes dekāne, asociētā profesore Ingrīda Veikša pievērsīsies tēmai par autora darbu nodošanu izmantošanai bez atlīdzības un raksturos šī procesa darbību Latvijas tiesiskās telpas regulējuma ietvaros. LU Juridiskās fakultātes lektors Mārcis Krūmiņš informēs par Creative Commons autortiesību licencēm un to nozīmi saistībā ar publicēšanos brīvpieejā. Ar tiešsaistes prezentāciju uzstāsies ENCES (European Network for Copyright in Support of Education and Science – Eiropas tīkls izglītības un zinātnes atbalstam autortiesību jautājumos) pārstāvis Tomass Severīns (Thomas Severiens), kurš sniegs pārskatu par Open Access kustību un ar to saistītiem likumdošanas aspektiem Eiropas valstīs, kā arī iepazīstinās ar organizācijas ENCES iespējām attīstīt zinātnei draudzīgu autortiesību vidi. Savukārt Latvijā veidotā Open Access žurnāla "Environmental and Experimental Biology" galvenais redaktors, profesors Ģederts Ieviņš dalīsies šī žurnāla izdošanas pieredzē.

Diskusijas ievadā LU Bibliotēkas darbinieki iepazīstinās ar Open Access kustības mērķiem un nozīmi, un prezentēs aptaujas "Publicēšanās brīvpieejā (Open Access)" rezultātus. Aptauja tika veidota, lai noskaidrotu LU akadēmiskā un pētnieciskā personāla informētību par Open Access kustību un pieredzi saistībā ar publicēšanos brīvpieejā. Diskusijas dalībnieki varēs noskatīties arī Open Access kustības atbalstam Latvijā veltītu videomateriālu, kas sniegs ieskatu iepriekšējo gadu Open Access nedēļas norisēs LU. Šo video interesentiem būs iespēja noskatīties arī LU portālā.

ENCES pārstāvja Tomasa Severīna (Thomas Severiens) prezentācija „An overview about Open Access legislation in European countries. Why is ENCES so important?

Aptaujas „Publicēšanās brīvpieejā (Open Access)" anketa

Informatīvs buklets „Zinātniskās elektroniskās publikācijas un autortiesības”

Video "Open Access jeb brīvpieejas kustībai Latvijā 5 gadi"