Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Vasarā jūs turpinās priecēt izstāde “Smilts un stikls no zinātnes līdz mākslai”
LU Bibliotēka
01.06.2017

Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkas Dabaszinātņu bibliotēkā (Jelgavas ielā 1) no 2017. gada 1. jūnijam līdz 31. jūlijam skatāma ekspozīcija “Smilts un stikls no zinātnes līdz mākslai”.

Ekspozīcija veidota LU 75. konferences Starptautiska starpdisciplinārā simpozija "Smilts un Stikli" ietvaros.

Smilšu daudzveidība un to plašais izmantošanas spektrs tautsaimniecībā ir iemesls to plašajai pētniecībai LU un Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) laboratorijās. Smilts tiek pētīta tādās zinātņu nozarēs kā fizika, ķīmija, medicīna, bioloģija, ģeoloģija, materiālzinātnes un arheoloģija.

Par smilts un stikla pētniecības aizsākšanu liecina tālajā 1929. gadā izdotais Acta Universitatis Latviensis inženierzinātņu fakultātes sērijā I. iespiestā raksta novilkums, kurā atrodams Jāņa Kainaša raksts par “Lielupes Majoru cilpas smilts īpašībām sausumā, stāvošā un tekošā ūdenī”.

Smilts un stikls ir bieži sastopami simboli mūsdienu literatūrā, tautas tradīcijās, paražās, arī ticējumos un dažādās folkloras liecībās. Smilts apdziedāta arī latviešu tautas dziesmās. Imanta Ziedoņa pirmais dzejoļu krājums ir “Zemes un sapņu smiltis”, un Raiņa ieviestais stikla kalna simbols nonācis līdz mūsdienām kā brīvības simbols.

Izstādē varēs iepazīties ar smilts un stikla pētniecības atspoguļojumu monogrāfijās, promocijas darbos, publikācijās, kā arī mūsdienu literatūrā, mākslā un dzejā.

Ekspozīciju kopumā veido monogrāfijas no LU Bibliotēkas krājuma, smilšakmeņu paraugi  no LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) Ģeoloģijas nodaļas, LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja (ZTVM) Ģeoloģijas muzeja, stikla šķiedras atspoguļojums optiskajos vados, audumos, būvniecībā no RTU Silikātu materiālu institūta un studentu krāšņie mākslas darbi no Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Stikla mākslas katedras.